Gösterilen sonuç sayısı: 2

Sadri Ertem

İstanbul’da dünyaya gelen Sadri Ertem, hem edebî kişiliğiyle hem de ideolog yönüyle Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşayan mühim isimlerden biridir. Yazarın doğum yılı, okul mezuniyet tarihleri ve ismi hususlarında belli karışıklıklar mevcuttur. Öykü ve roman gibi pek çok kurgusal metin kaleme alan yazar, bunların dışında kurgu dışı kuramsal kitaplar da yazmıştır. Genel itibariyle edebiyatta toplumsal gerçekçiliğin, siyasette ise Kemalizm’in önemli isimleri arasında yer almıştır. Yazar, Üsküdar Askeri Rüştiyesi ile Üsküdar İdadisi’nde eğitimini tamamladıktan sonra, Darülfünun Edebiyat Fakültesi Felsefe Şubesi’nden mezun olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı esnasında yedek subaylık görevini ifa etmiş; İstiklal Harbi döneminde Hâkimiyet-i Milliye ve Yenigün gazetelerinin başyazarlığını üstlenmiştir. İlerleyen süreçte muhalif eylemleri neticesinde gazetesi kapatılmış, kendisi de Şark İstiklal Mahkemesi’nde yargılanmış; nihayetinde beraat etmiştir. Gazeteciliği her daim ön planda olan yazarın, deneyimlediği siyasal gelişmeler yazarın edebî faaliyetlerini yoğunlaştırmış, onu toplumsal gerçekçiliğin ilk örneklerinden olma niteliğini taşıyan eserlerini kaleme almaya yönlendirmiştir.

Yeni bir edebiyatın oluşum sürecinde Nazım Hikmet’in yanında öncü olduğu kabul edilen yazar, toplumsal sorunlara dair gözlemlerine dayanarak kurguladığı ve belirli kuramsal bilgiler çerçevesinde yazdığı öyküleriyle Türk öykücülüğünde dönemi açısından önemli bir isim hâline gelmiştir. Felsefe öğretmenliği, gazetecilik, yazarlık, milletvekilliği gibi pek çok işle meşgul olan Sadri Ertem; hem edebî hem de siyasî kişiliği sayesinde dönemi itibariyle öncü sayılabilecek pek çok eser mevcuda getirmiş ve 1943 senesinde vefat etmiştir.

-%28
Orijinal fiyat: ₺ 180,00.Şu andaki fiyat: ₺ 130,00.
-%31
Orijinal fiyat: ₺ 160,00.Şu andaki fiyat: ₺ 110,00.